SCOREBOARD
SATURDAY 12/14
ST. THOMAS MOR.
WESTSYDE SECON.
Okanagan AA
 
58
51
SATURDAY 12/14
NORTHSIDE CHRI.
LAKES DISTRICT.
North Central A
 
89
101
SATURDAY 12/14
BALLENAS SECON.
SPECTRUM COMMU.
Vancouver Island AAAA
 
-
-
SATURDAY 12/14
BALLENAS SECON.
SPECTRUM COMMU.
Vancouver Island AAA
 
-
-
SATURDAY 12/14
STEVESTON-LOND.
CLOVIS (CALI)
South Fraser AAA
 
45
59
SATURDAY 12/14
W.L. SEATON SE.
SAHALI B
Okanagan AA
 
-
-
SATURDAY 12/14
MOUNT BOUCHERI.
SULLIVAN HEIGH.
South Fraser AAAA
 
84
76
SATURDAY 12/14
KING GEORGE DR.
PITT MEADOWS
Vancouver Sea To Sky AAA
 
79
40
SATURDAY 12/14
SURREY CHRISTI.
PACIFIC CHRIST.
South Fraser AA
 
-
-
SATURDAY 12/14
KING GEORGE DR.
PITT MEADOWS
Fraser North AAA
 
79
40
SATURDAY 12/14
SURREY CHRISTI.
PACIFIC CHRIST.
Vancouver Island AAAA
 
-
-
SATURDAY 12/14
MOUNT BOUCHERI.
SULLIVAN HEIGH.
Okanagan AAAA
 
84
76
SATURDAY 12/14
VALLEYVIEW SEC.
BARRIERE SECON.
Okanagan A
 
54
50
SATURDAY 12/14
VALLEYVIEW SEC.
BARRIERE SECON.
Okanagan AAA
 
54
50
SATURDAY 12/14
VERNON PANTHER.
G.W. GRAHAM GR.
Eastern Valley AAA
 
64
67
SATURDAY 12/14
VERNON PANTHER.
G.W. GRAHAM GR.
Okanagan AAA
 
64
67
SATURDAY 12/14
WESTERN CANADA
KELOWNA SECOND.
Okanagan AAAA
 
95
62
SATURDAY 12/14
ABBOTSFORD SEN.
YALE LIONS
Eastern Valley AAAA
 
90
87
SATURDAY 12/14
MCMATH
SEAQUAM SECOND.
South Fraser AAAA
 
82
94
SATURDAY 12/14
MCMATH
SEAQUAM SECOND.
South Fraser AAA
 
82
94
SATURDAY 12/14
CALEDONIA KERM.
CHARLES HAYS R.
North West AA
 
-
-
MONDAY 12/16
DR. CHARLES BE. at
WALNUT GROVE
Eastern Valley AAAA
 
MONDAY 12/16
DR. CHARLES BE. at
WALNUT GROVE
Fraser North AAAA
 
MONDAY 12/16
EARL MARRIOTT at
CENTENNIAL CEN.
Fraser North AAAA
 
MONDAY 12/16
EARL MARRIOTT at
CENTENNIAL CEN.
South Fraser AAAA
 
MONDAY 12/16
ERIC HAMBER SE. at
HERITAGE WOODS
Vancouver Sea To Sky AAAA
 
MONDAY 12/16
ERIC HAMBER SE. at
HERITAGE WOODS
Fraser North AAAA
 
MONDAY 12/16
BURNSVIEW GRIF. at
G.W. GRAHAM GR.
South Fraser AA
 
MONDAY 12/16
BURNSVIEW GRIF. at
G.W. GRAHAM GR.
Eastern Valley AAA
 
MONDAY 12/16
BURNABY NORTH at
PINETREE SECON.
Fraser North AAAA
 
MONDAY 12/16
SOUTH DELTA SE. at
LORD TWEEDSMUI.
South Fraser AAAA
 
MONDAY 12/16
PANORAMA RIDGE. at
RIVERSIDE
South Fraser AAAA
 
MONDAY 12/16
FRASER HEIGHTS at
VANCOUVER COLL.
Vancouver Sea To Sky AAAA
 
MONDAY 12/16
MAPLE RIDGE SE. at
PANORAMA RIDGE.
Fraser North AAAA
 
MONDAY 12/16
FRASER HEIGHTS at
VANCOUVER COLL.
South Fraser AAAA
 
MONDAY 12/16
MAPLE RIDGE SE. at
PANORAMA RIDGE.
South Fraser AAAA
 
MONDAY 12/16
PANORAMA RIDGE. at
RIVERSIDE
Fraser North AAAA
 
MONDAY 12/16
KHALSA SCHOOL at
SOUTHPOINTE AC.
South Fraser A
 
MONDAY 12/16
MCMATH at
GUILDFORD PARK.
South Fraser AAA
 
MONDAY 12/16
FR VALLEY ADVE. at
AGASSIZ SECOND.
Eastern Valley A
 
MONDAY 12/16
CARIBOO HILL (. at
BYRNE CREEK (3.
Fraser North AAAA
 
MONDAY 12/16
BURNABY CENTRA. at
ALPHA SECONDAR.
Fraser North AAAA
 
IMPORTANT DATES
Monday, November 25,2019
Games(League or Exhibition) can start
Friday, December 13, 2019
Rosters entered and schedules submitted
Date Dec 13, 2019
Team photos submitted or uploaded
Wednesday December 18,2019
Register with B.C. School Sports
March 4-7 (2020)
B.C. Championships
LINKS

   

B.C. SENIOR BOYS BASKETBALL
December 11,2019

QUAD A
1 Centennial Centaurs (Coquitlam) (LW-3)
2 Kelowna Owls (2)
3 Burnaby South Rebels (1)
4 Handsworth Royals (North Vancouver) (4)
5 Claremont Spartans (Victoria) (10-tie)
6 Vancouver College Fighting Irish (6)
7 St. George’s Saints (Vancouver) (7)
8 Holy Cross Crusaders (Surrey) (5)
9 Abbotsford Panthers (NR)
10 Seaquam Seahawks (North Delta) (HM)
HONOURABLE MENTION — Terry Fox Ravens (Port Coquitlam) (9), Lord Tweedsmuir Panthers (Surrey) (10-tie), Tamanawis Wildcats (Surrey) (HM), Heritage Woods Kodiaks (Port Moody) (HM), Belmont Bulldogs (Victoria) (8)
(Howard Tsumura, VarsityLetters.ca)
TRIPLE A
(rankings based on games played through Dec. 9)
1 Vernon Panthers (0-0) (LW-1)
2 Duchess Park Condors (Prince George) (3-3) (3)
3 St. Patricks Celtics (Vancouver) (6-1) (4)
4 G.W. Graham Grizzlies (Chilliwack) (3-5) (5)
5 R.A. McMath Wildcats (Richmond) (7-4) (6) 
6 Pitt Meadows Marauders (5-2) (8)
7 Sir Charles Tupper Tigers (Vancouver) (8-4) (2)
8 A.R. MacNeill Ravens (Richmond) (6-2) (7)
9 Ladysmith 49ers (5-0) (NR)
10 Magee Lions (Vancouver) (5-2) (NR)
Honourable mention — Mark Isfeld Ice (Courtenay) (5-1) (10), Steveston London Sharks (Richmond) (3-1) (HM), Okanagan Mission Huskies (Kelowna) (1-0) (NR), St. Michaels University School Blue Jags (Victoria) (1-4) (HM), Brookswood Bobcats (Langley) (5-2) (HM)
(BCHSBBA)


DOUBLE A
1 Charles Hays Rainmakers (Prince Rupert) (LW-2) 
2 King George Dragons (Vancouver) (1)
3 D.P. Todd Trojans (Prince George) (3)
4 Lambrick Park Lions (Victoria) (4)
5 Southridge Storm (Surrey) (5)
6 St. Thomas Aquinas Fighting Saints (North Vancouver) (6) 
7 Mulgrave Titans (West Vancouver) (7)
8 Brentwood College (Mill Bay) (9)
9 Abbotsford Christian Knights (8)
10 Langley Christian Lightning (10)
Honourable mention (alphabetical)— Collingwood Cavaliers (West Vancouver) (HM), George Elliot Coyotes (Lake Country) (NR), Hugh Boyd Trojans (Richmond) (HM), St. John Brebeuf Bears (Abbotsford) (NR), Westsyde Whundas (Kamloops) (HM)
(Lyle Dhur, SportVictoria.com)
SINGLE A
1 Unity Christian Flames (Chilliwack) (LW-4)
2 Kelowna Christian Knights (1)
3 Credo Christian Kodiaks (Langley) (3) 
4 Highroad Academy Knights (Chilliwack) (2) 
5 Barriere Secondary Cougars (8)
6 King David Lions (Vancouver) (5)
7 Vernon Christian Royals (7) 
8 Smilkameen Sparks (Keremeos) (6)
9 St. John’s Eagles (Vancouver) (10)
10 Cedars Christian Eagles (Prince George) (9)
HONOURABLE MENTION — Osoyoos Rattlers (NR), Glenlyon Norfolk Gryphons (Victoria) (HM), Gudangaay Tiaat'sgaa Naay Thunder (Masset) (HM), Northside Christian Northstars (Vanderhoof) (HM), Southpointe Academy Titans (Delta).
(BCHSBBA)

 

BC JR. BOYS BASKETBALL 2019-2020
POLL #1 (DEC. 4, 2019)


1.    - WALNUT GROVE (1)
2.    - BURNABY SOUTH (8)
3.    - VANCOUVER COLLEGE (4)
4.    - KELOWNA (7)
5.    - GLADSTONE (NR)
6.    - ST. PATRICK’S (NR)
7.    - SIR WINSTON CHURCHILL (3)
8.    - FLEETWOOD PARK (NR)
9.    - ABBOTSFORD (9)
10.    - HANDSWORTH (NR)

HONOURABLE MENTIONS: 

-    BELMONT (NR)
-    CHARLES HAYS (HM)
-    LORD TWEEDSMUIR (6)
-    SIR CHARLES TUPPER (5)
-    WJ MOUAT (HM)

FOLLOW US ON TWITTER
PROVINCIAL TOURNAMENT
CLICK HERE FOR INFORMATION
TITLE SPONSOR
SPONSORS