TOURNAMENT MENU
Tournament Home
Schedule
Latest Scores
Teams
IMPORTANT DATES

Monday, November 28, 2022
Games(League or Exhibition) can start
Wednesday, December 14, 2022
Rosters entered and schedules submitted to website

Fri Dec 16, 2022
Register with B.C. School Sports

Friday,  Jan 27, 2023
Team photos submitted or uploaded (mandatory if you think you might make the BC's
March 8-11 (2023)
B.C. Championships

LINKS

2015 Fraser Valley 4A Zone Tournament
Wednesday Feb. 18 Fraser Valley Round 1 Elimination (winner advances)
@ #1 Terry Fox
Game 1 6:30pm #16 Kwantlen Park 54 vs #17 Seaquam 55
Game 2 8:15pm #9 Tamanawis 75 vs #24 L.A. Matheson 57
@ #4 Heritage Woods
Game 3 6:30pm #13 Enver Creek 77 vs #20 Pinetree 66
Game 4 8:15pm #12 Panorama Ridge 74 vs # 21 Port Moody 42
@ #11 Mouat
Game 5 6:30pm #14 Delta 99 vs #19 Sardis 92 (OT)
Game 6 8:15pm  #11 Mouat 88 vs #22 Queen Elizabeth 64
@ #2 Walnut Grove
Game 7 6:30pm #15 MEI 64 vs #18 Centennial 76
Game 8 8:15pm #10 Lord Tweedsmuir 93 vs #23 Earl Marriott 41

 Friday February 20 Round 2
@#1 Terry Fox
Game 9 6:30pm #8  North Surrey 103 vs #9 Tamanawis 86
Game 10 8:15pm #1 Terry Fox 93 vs #17 Seaquam 54
@#4 Heritage Woods
Game 116:30pm #5 Yale 93 vs  #12 Panorama Ridge 64
Game 12 8:15pm #4 Heritage Woods 87 vs #13 Enver Creek 57
@#3 Holy Cross
Game 13 6:30pm #6 Semiahmoo 104 vs #11 Mouat 66
Game 14 8:15pm # 3 Holy Cross 101 vs #14 Delta 67
@ #2 Walnut Grove
Game 15 6:30pm #7 Pitt Meadows 77 vs #10 Lord Tweedsmuir 80
Game 16 8:15pm #2 Walnut Grove 101 vs #18 Centennial 56

 Monday February 23 Round 3
 @ #1 Terry Fox
Game 17 6:30pm  #9 Tamanawis 64 vs #17 Seaquam 60
Game 18 8:15pm  #1 Terry Fox 88 vs #8 North Surrey 81
@ #4 Heritage Woods 
Game 19 6:30pm #12 Panorama Ridge 72  vs #13 Enver Creek 67
Game 20 8:15pm  #4 Heritage Woods 67 vs #5 Yale 97
@ #3 Holy Cross
Game 21 6:30pm  #11 Mouat 92 vs #14 Delta 85
Game 22 8:15pm  #3 Holy Cross 68 vs #6 Semiahmoo 112
@ #2 Walnut Grove
Game 23 6:30pm  #7 Pitt Meadows 62 vs #18 Centennial 49
Game 24 8:15pm  #2 Walnut Grove  68 vs #10 Lord Tweedsmuir 75

Championship Round

Thursday February 26
Game 25 6:30pm Tamanawis 69 vs Holy Cross 54 @ Terry Fox
Game 26 8:15pm Panorama  56 vs Walnut Grove 80 @L.Tweedsmuir
Game 27 6:30pm Mouat 102 vs North Surrey 95 @ L. Tweedsmuir
Game 28 8:15pm Pitt Meadows 69 vs Heritage Woods 70 @ Terry Fox

@ Langley Events Centre

Friday February 27
Game 29 3:00pm Tamanawis 52 vs Walnut Grove 79
Game 30 4:45pm Mouat 52 vs Heritage Woods 63
Game 31 6:30pm Terry Fox 95 vs Yale 107
Game 32 8:15pm Semiahmoo 79 vs Lord Tweedsmuir 96
Saturday February 28 
Game 33 12:00pm Walnut Grove 79 vs Heritage Woods 72 5th/6th
Game 34 2:00pm Terry Fox 103 vs Semiahmoo 73 3rd/4th
Game 35 4:00pm Yale 88 vs Lord Tweedsmuir 78 1st/2nd

Teams Advancing to the B.C. Tournament

1. Yale
2. Lord Tweedsmuir
3. Terry Fox
4. Semiahmoo
5. Walnut Grove
6. Heritage Woods

2nd Team All-Stars

1st Team All-Stars
MVP 

2015 Fraser Valley 4A League Tournaments

Fraser Valley East
1. Walnut Grove
2. Yale
3.Lord Tweedsmuir
4.WJ Mouat
5.MEI
6.Sardis

Fraser Valley Central
To view tournament draw bracket click on link:
Fraser Valley Central Draw Bracket
Tuesday Feb. 10
@ #3 Kwantlen Park
Game 1 4:00pm  #4 Enver Creek 75 vs #5 LA Matheson 72
Game 2 5:45pm #3 Kwantlen Park 78 vs #6 Queen Elizabeth 71
Wednesday Feb. 11
@  #1 Holy Cross

Game 3 6:00pm #2 North Surrey 69 vs Kwantlen Park 29
Game 4 7:45pm #1 Holy Cross 77 vs Enver Creek 67
Friday Feb. 13
@ #1 Holy Cross

Game  5 4:00pm LA Matheson 64 vs Queen Elizabeth 77 (5th/6th)
Game  6 5:45pm Kwantlen Park 52 vs Enver Creek 56 (3rd/4th)
Game  7 7:30pm North Surrey 72 vs Holy Cross 91 (1st/2nd)

All 6 teams advance to the Fraser Valley Tournament

Fraser Valley South
To view tournament draw bracket click on link:
2015 Fraser Valley South Draw Bracket
at #1 Delta
Wednesday Feb. 11
Game 1 6:00 pm #4 Semiahmoo 88 vs #5 Seaquam 75
Game 2 8:00 pm # 3 Panorama 89 vs #6 Earl Marriott 49
Thursday Feb. 12
Game 3 3:00 pm Seaquam 83 vs Earl Marriott 58 (5th/6th)
Game 4 5:00 pm #2 Tamanawis 62 vs Panorama 60
Game 5 7:00 pm #1 Delta 78 vs Semiahmoo 88
Friday  Feb. 13
Game  6 5:00 pm Panorama 77 vs Delta 50 (3rd/4th)
Game  7 7:00 pm Tamanawis 62 vs Semiahmoo 97 (1st/2nd)

Fraser Valley North
To view tournament draw bracket click on link:
2015 Fraser Valley North Draw Bracket
Tuesday Feb. 10
@ #6
7:30pm #6 Pinetree vs #7 Riverside (Sudden death)
Wednesday Feb. 11
@ #3 Pitt Meadows
Game 1 6:00pm #4 Port Moody 56 vs #5 Centennial 66
Game 2 7:45pm #3 Pitt Meadows 87 vs #6 Pinetree 63
Friday Feb. 13
@ #1 Heritage Woods
Game 3 6:00pm #2 Terry Fox 74 vs Pitt Meadows 61
Game 4 7:45pm #1 Heritage Woods 97 vs Centennial 37
Saturday Feb. 14
@ #1 Heritage Woods
Game 5 4:15pm Port Moody 62 vs Pinetree 73 (5th/6th)
Game 6 6:00pm Pitt Meadows 68 vs Centennial 57 (3rd/4th)
Game 7 7:45 pm Terry Fox 78 vs Heritage Woods 51(1st/2nd)

FOLLOW US ON TWITTER
PROVINCIAL TOURNAMENT
CLICK HERE FOR INFORMATION
BCHSBBA BASKETBALL COURT DIMENSIONS
TITLE SPONSOR
SPONSORS