ZONE HOME
STANDINGS
SCHEDULES
LATEST SCORES
SCORING LEADERS
TEAMS
Notice Board
Newsletter
Photo Album
Location Maps
BCHSBBA Executive
2016 Scholarships
Junior Boys Requests
Grade 8/9 Requests
BC Tournament Records
2016-2017 Playing Dates
Ken Wright Scholarship
2016 FV 1A Zone Tournament
2015 Scholarships
New FIBA Rules 2014
Contact Us
Registration Instructions
Schedule Template
Coaches Handbook
Coaches Quick Reference
Tier Breakdown
Scholarship Application
2017 Zone Tournaments
2015-16
2014-15
2013-14
2012-13
2011-12
2010-11
2009-10
Select seasons >>>
   Fraser Valley A: Scoring Leaders

DISPLAY STATS FOR

EXHIBITION  •  REGULAR SEASON  •  PLAYOFFS  •  OVERALL TOTALS
• Player and Team Names, and Column Headings are clickable •

< PREV 20 LEAGUE LEADING PLAYERS  

  PLAYER # P TEAM GP 2A 2M 3A 3M FA FM FT% TP PPG OR DR A F

LEGEND FOR STATISTICAL ABBREVIATIONS
# = JERSEY NUMBER
P = POSITIONS
GP = GAMES PLAYED
2A = 2 POINT SHOTS ATTEMPTED
2M = 2 POINT SHOTS MADE
3A = 3 POINT SHOTS ATTEMPTED
3M = 3 POINT SHOTS MADE
FA = FREE THROWS ATTEMPTED
FM = FREE THROWS MADE (1 point each)
TP = TOTAL POINTS
PPG = POINT PER GAME AVERAGE
OR = OFFENSIVE REBOUNDS
DR = DEFENSIVE REBOUNDS
A = ASSISTS
F = FOULS
BK = BLOCKS
ST = STEALS
 
THE PROVINCE'S BIG 10 RANKINGS
SENIOR BOYS BASKETBALL
Pre-season March 17, 2016

QUADRUPLE A

1. Walnut Grove Gators (Langley)

2. Kelowna Owls

3. Tamanawis Wildcats (Surrey)

4. Kitsilano Blue Demons (Vancouver)

5. Oak Bay Bays (Victoria)

6. St. George’s Saints (Vancouver)

7. Burnaby South Rebels

8. Holy Cross Crusaders (Surrey)

9. Semiahmoo Totems (Surrey)

10. Vancouver College Fighting Irish

Honourable mention — W.J. Mouat Hawks (Abbotsford), Lord Tweedsmuir Panthers (Surrey), Yale Lions (Abbotsford), Panorama Ridge Thunder (Surrey), Terry Fox Ravens (Port Coquitlam)

TRIPLE A

1. Steveston-London Sharks (Richmond)

2. Lord Byng Grey Ghosts (Vancouver)

3. St. Thomas More Knights (Burnaby)

4. Robert Bateman Timberwolves (Abbotsford)

5. Nanaimo District Islanders

6. Rick Hansen Hurricanes (Abbotsford)

7. tieByrne Creek Bulldogs (Burnaby)

7. tie Mark Isfled Ice (Courtenay)

9. McNair Marlins (Richmond)

10. MEI Eagles (Abbotsford)

Honourable mention — Bodwell Bruins (North Vancouver), Southridge Storm (Surrey), Delta Pacers, Rick Hansen Hurricanes (Abbotsford), North Delta Huskies

(BC Boys High School Basketball Association)

DOUBLE A

1. St. Michaels University School Blue Jags (Victoria)

2. G.W. Graham Grizzlies (Chilliwack)

3. Lambrick Park Lions (Victoria)

4. St. Thomas Aquinas Fighting Saints (North Vancouver)

5. Brentwood College (Mill Bay)

6. King George Dragons (Vancouver)

7. St. Patrick’s Celtics (Vancouver)

8. Pacific Academy Breakers (Surrey)

9. H.J. Cambie Crusaders (Richmond)

10. Southern Okanagan Hornets (Oliver)

Honourable mention —  Abbotsford Christian Knights, Clarence Fulton Maroons (Vernon), Collingwood Cavaliers (West Vancouver), R.C. Palmer Griffins (Richmond), Westsyde Whundas (Kamloops)

(Lyle Dhur, Sportvictoria.com)

SINGLE A

1. Ron Pettigrew Christian Lions (Dawson Creek)

2. Kelowna Christian Knights

3. Credo Christian Kodiaks (Langley)

4. West Point Grey Grey Wolves (Vancouver)

5. B.C. Christian Panthers (Port Coquitlam)

6. St. Ann’s Academy Crusaders (Kamloops)

7. Bulkley Valley Christian Royals (Smithers)

8. Osoyoos Rattlers

9. Duncan Christian Chargers

10. Unity Christian Flames (Chilliwack)

Honourable mention — Immaculata Mustangs (Kelowna), Similkameen Sparks (Keremeos), Ecole Gabrielle Roy (Surrey), Meadowridge Gryphons (Maple Ridge), St. John’s Eagles (Vancouver)

(Sean Juteau, GVISAA)







 

 

       

AAAA  |  AAA  |  AA  |  A

 

No Scores To Report