2023 3A Vancouver Island Zone Tournament
@ Stelly's
Thursday Feb. 23
Game 1 2:00pm S4 Esquimalt 39 vs N1 Dover Bay 126
Game 2 4:00pm S2 Stelly's 44 vs N3 Caihi 61
Game 3 6:00pm S3 Victoria High 57 vs N2 Wellington 102
Game 4 8:00pm S1 Mount Douglas 64 vs N4 Alberni 82
Friday Feb. 24
Game 5 2:00pm L1 Esquimalt 73 vs L2 Stelly's 82
Game 6 4:00pm L3 Victoria High 52 vs L4 Mount Douglas 71
Game 7 6:00pm W1 Dover Bay 82 vs W2 Carihi 60
Game 8 8:00pm W3 Wellington 64 vs W4 Alberni 66
Saturday Feb. 25
Game 9 10:00am W6 Mount Douglas 35 vs L7 Carihi 53
Game 10 11:45am W5 Stelly's 53 vs L8 Wellington 67
Game 11 6:00pm W9 Carihi 43 vs W10 Wellington 55 3rd/4th
Championship Game
Game 12 8:00pm W7 Dover Bay 84 vs W8 Alberni 45 1 st/2nd
Top 3 teams advance to the BC Championships March 8-11 at the Langley Events Center.
Teams advancing to the BC Tournament
1. Dover Bay
2. Alberni
3. Wellington
Second Allstar Team
First Allstar Team
Frank Linder Dover Bay
Matthew Cote Dover Bay
Oyama Crouch Dover Bay
MVP
Luke Linder Dover Bay
Best Defensive Player
Matthew Cote Dover Bay
Most Sportsmanlike Team
2023 3A Island League Tournaments
2023 3A South Island Playoffs
February 14-15
League #1 Mt. Douglas and #2 Stelly's are S. Island #1 and #2
Tuesday Feb. 14
at Esquimalt
Game 1 7:30pm #4 Esquimalt 60 vs #5 Edward Milne 58 (loser eliminated)
Wednesday Feb. 15
at #3 Victoria High
Game 3 7:30pm #3 Victoria High 86 vs W2 Esquimalt 69
(Winner S.Island #3 Loser S.Island #4)
Top 4 teams qualify for the 3A Island Championships at Stelly's Feb. 23-25
1. Mt. Douglas
2. Stelly's
3. Victoria High
4. Esquimalt
2023 3A North Island Tournament
February 16-18
@ Alberni
Thursday Feb.16
Game 1 2:00pm #3 Wellington 66 vs #6 Timberline 49
Game 2 4:00pm #2 Mark Isfeld 90 vs #7 Ballenas 58
Game 3 6:00pm #4 Carih 80 vs #5 Alberni 86
Friday Feb.17
Game 4 2:00pm L2 Ballenas 70 vs L1 Timberline 88
Game 5 6:00pm W2 Mark Isfeld 51 vs W1 Wellington 58
Game6 4:00pm #1 Dover Bay 108 vs W3 Alberni 57
Saturday Feb. 18
Game 7 9:00am L6 Alberni 84 vs W4 Timberline 58
Game 8 11:00am L5 Mark Isfeld 66 vs L3 Carihi 71
Game 9 5:00pm W8 Carihi W vs W7 Alberni L 3rd/4th
Game 10 7:00pm W6 Dover Bay 94 vs W5 Wellington 48 1st/2nd
Top 4 teams qualify for the 3A Vancouver Island Championships February 23-25 @ Stelly's
Socialize With Us
Design, Hosting, Online Registration & Administration Tools By:Powered By: