ZONE HOME
STANDINGS
SCHEDULES
LATEST SCORES
SCORING LEADERS
TEAMS
Notice Board
Newsletter
Photo Album
Location Maps
BCHSBBA Executive
2016 Scholarships
Junior Boys Requests
Grade 8/9 Requests
Schools Looking for Coaches
BC Tournament Records
2016-2017 Playing Dates
Ken Wright Scholarship
2016 OK 1A Zone Tournament
New FIBA Rules 2014
Contact Us
Registration Instructions
Schedule Template
Coaches Handbook
Coaches Quick Reference
Tier Breakdown
Scholarship Application
2017 Zone Tournaments
2015-16
2014-15
2013-14
2012-13
2011-12
2010-11
2009-10
   Okanagan A: 2012 A Okanagan Tourn.
2012 A Okanagan Tournament
@Immaculata
To view the tournament bracket click on link.
A Okanagan Tournament
Thursday  Feb. 23
Game 1 2:00pm Immaculata 93 vs Barriere 60
Game 2 3:45pm St.Ann’s  77 vs Heritage Christian 66
Game 3 5:30pm Similkameen 75 vs AL Fortune 40
Game 4 7:15pm Kelowna Christian 120 vs Kamloops Christian 18
 
Friday Feb. 24
Game 5 2:00pm Barriere 67 vs AL Fortune 91
Game 6 3:45pm Heritage Christian 104 vs Kamloops Christian 63
Game 7 5:30pm Immaculata 71 vs Similkameen 65
Game 8 7:15pm St. Ann's 58 vs Kelowna Christian 74
 
Saturday Feb. 25
Game 9 10:15am Similkameen 84 vs Heritage Christian 73
Game 1012:00pm AL Fortune 67 vs St Ann's  72 
Game 11 4:15pm Similkameen 57 vs St. Ann's 67 3rd/ 4th
Game 12 6:00pm Immaculata 51 vs Kelowna Christian 63 1st/ 2nd
Top 3 teams advance to the B.C. Boys A Provincial Tournament March 7-10 at Trinity Western University.
 
 
 
 
THE PROVINCE'S BIG 10 RANKINGS
SENIOR BOYS BASKETBALL
 November 27, 2016


QUADRUPLE A

1. Walnut Grove Gators (Langley)

2. Kelowna Owls

3. Kitsilano Blue Demons (Vancouver)

4. Oak Bay Bays (Victoria)

5. St. George’s Saints (Vancouver)

6. Burnaby South Rebels)

7.Semiahmoo Totems (Surrey)

8.tie  Holy Cross Crusaders (Surrey)

8. tie Tamanawis Wildcats (Surrey)

10. Panorama Ridge Thunder(Surrey)

Honourable mention — W.J. Mouat Hawks (Abbotsford), Lord Tweedsmuir Panthers (Surrey), Yale Lions (Abbotsford),Vancouver College Fighting Irish, Terry Fox Ravens (Port Coquitlam)
Rankings determined by coaches poll, Howard Tsumura, The Province


TRIPLE A

1. Steveston-London Sharks (Richmond)

2. Lord Byng Grey Ghosts (Vancouver)

3. St. Thomas More Knights (Burnaby)

4. Robert Bateman Timberwolves (Abbotsford)

5. Nanaimo District Islanders

6. Rick Hansen Hurricanes (Abbotsford)

7. tieByrne Creek Bulldogs (Burnaby)

7. tie Mark Isfled Ice (Courtenay)

9. McNair Marlins (Richmond)

10. MEI Eagles (Abbotsford)

Honourable mention — Bodwell Bruins (North Vancouver), Southridge Storm (Surrey), Delta Pacers, Rick Hansen Hurricanes (Abbotsford), North Delta Huskies Rankings determined by coaches poll (BC Boys High School Basketball Association)

DOUBLE A

1. St. Michaels University School Blue Jags (Victoria)

2. G.W. Graham Grizzlies (Chilliwack)

3. Lambrick Park Lions (Victoria)

4. St. Thomas Aquinas Fighting Saints (North Vancouver)

5. Brentwood College (Mill Bay)

6. King George Dragons (Vancouver)

7. St. Patrick’s Celtics (Vancouver)

8. Pacific Academy Breakers (Surrey)

9. H.J. Cambie Crusaders (Richmond)

10. Southern Okanagan Hornets (Oliver)

Honourable mention —  Abbotsford Christian Knights, Clarence Fulton Maroons (Vernon), Collingwood Cavaliers (West Vancouver), R.C. Palmer Griffins (Richmond), Westsyde Whundas (Kamloops)

(Lyle Dhur, Sportvictoria.com)

SINGLE A

1. Ron Pettigrew Christian Lions (Dawson Creek)

2. Kelowna Christian Knights

3. Credo Christian Kodiaks (Langley)

4. B.C. Christian Panthers (Port Coquitlam)

5. West Point Grey Wolves (Vancouver)

6. St. Ann’s Academy Crusaders (Kamloops)

7. Bulkley Valley Christian Royals (Smithers)

8. Osoyoos Rattlers

9. Unity Christian Flames (Chilliwack)

10. Duncan Christian Chargers

Honourable mention — Immaculata Mustangs (Kelowna), Similkameen Sparks (Keremeos),  Meadowridge Gryphons (Maple Ridge), St. John’s Eagles (Vancouver)

(Sean Juteau, GVISAA)


Junior Boys Pre-Season Rankings (November)

                      2016-17


1 – NORTH DELTA
2 – LORD TWEEDSMUIR
3 – BURNABY SOUTH
4 – ST GEORGES
5 – WJ MOUAT
6 – SIR CHARLES TUPPER
7 – KELOWNA
8 – KITSILANO
9 – SEMIAHMOO
10 – CLAREMONT

HONOURABLE MENTIONS: 
-    PITT MEADOWS
-    WALNUT GROVE
-    OAK BAY
-    DP TODD
-    ARGYLE




 

 

       

AAAA  |  AAA  |  AA  |  A